Przestrzeń nazw

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przestrzeń nazw
Kategorie Import/Eksport
GML
Rozszerzenie dla pliku .gml

Przestrzeń nazw - nazwa przestrzeni nazw identyfikującej zbiór danych, z którego pochodzi obiekt przestrzenny (według ewidencji zbiorów oraz usług danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz. U. Nr 76, poz. 489 oraz z 2012 r. poz. 951), uzupełniona po kropce skrótem GESUT , BDOT500 , EGiB lub OS).

W praktyce oznacza to, że każdy powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, który wydaje oraz przyjmuje pliki GML prawdopodobnie ma (lub niebawem będzie miał) zarejestrowane bazy w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Wtedy każda baza otrzymuje swój unikalny numer, który później jest wykorzystywany do tworzenia identyfikatora infrastruktury informacji przestrzennej IdIIP . Numer jest ten sam dla bazy na poziomie całego powiatu.

Zatem geodeta, który zgłasza pracę w danym ośrodku, powinien znać numery baz i dodawać je do każdego z obiektów, które tworzy do wydania w pliku GML.

Na szczęście w C-GEO numery te dodawane są automatycznie przy eksporcie pliku GML. Wystarczy przy zakładaniu nowego projektu lub przy imporcie pliku GML skorzystać z przycisku Wybierz położenie

Wybierz polozenie.PNG

Po jego kliknięciu pojawi się okno z bazą obrębów. Jeśli dotychczas nie korzystało się z tej bazy pojawi się komunikat o możliwości pobrania bazy obrębów z serwera firmy Softline - należy zaakceptować.

Następnie wybieramy właściwy obręb w kolejności województwo->powiat->gmina , a na końcu wskazujemy z listy obręb i zatwierdzamy przyciskiem OK.

Po zatwierdzeniu w oknie zakładania projektu pojawi się już gotowy numer teryt [1], co w efekcie poskutkuje automatycznym uzupełnieniem przestrzeni nazw w oknie eksportu GML'a [2].

Jak uzyskać numery przestrzeni nazw?

Numery baz (przestrzeni nazw) są aktualne na dzień wydania przez nas ostatniej aktualizacji.

W sytuacji, gdy nie wybraliśmy położenia na początku pracy zawsze możemy zrobić to w trakcie pracy klikając przycisk Więcej... na liście projektów i wybierając Wybierz położenie

Wiecej lista.png

Możemy ponadto (jeśli znamy numery baz) wpisać je po prostu ręcznie samodzielnie w oknie eksportu.

Aktualizowana na bieżąco lista baz znajduje się tutaj:

https://integracja.gugik.gov.pl/eziudp/