Ustawienia systemu przed rozpoczęciem pracy

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jeśli program C-Geo uruchamiamy na komputerze pod Windows Vista , Windows 7 , Windows 8 i Windows 10 to zdarzają się kłopoty wynikające z braku uprawnień użytkownika i systemu do plików i folderów.

Proponujemy radzić sobie następująco:

1. W nazwach plików można stosować polskie znaki ale proszę unikać spacji, kropek, gwiazdek, ukośników, znaków dolara itp.


2. Podczas instalacji, aktualizacji i pierwszego uruchomienia programu, należy go uruchamiać z menu pod prawym klawiszem myszki - Uruchom jako administrator.

Potem już nie należy uruchamiać jako administrator !

Uruchom.jpg

Podczas pierwszego uruchomienia programu "jako administrator" rejestrowane są wszelkie biblioteki.

Należy sprawdzić właściwości skrótu do C-GEO. Prawy klawisz myszki na ikonce skrótu do C-GEO i z menu wybrać "własciwości"

Okno właściwości powinno wyglądać tak:

Nie zaleca się zaznaczania czegokolwiek!

Skrot.jpg

3. Dla folderu w którym zainstalowany jest program oraz dla folderu z projektami ( o ile jest poza folderem programu) należy ustawić pełne prawa dostępu dla systemu i użytkowników. Zaznaczamy folder w Menadżerze plików (Eksploratorze czy innym programie systemowym, którego używamy do zarządzania plikami i folderami Windows), prawy klawisz myszki > Właściwości > Zakładka Zabezpieczenia - uprawnienia dla Systemu i użytkowników - Pełna kontrola - Zezwalaj.

Dostep.jpg

W przypadku Windows XP aby ustawić prawa należy w oknie Eksploratora Windows otworzyć folder w którym jest zainstalowane C-Geo, wybrać z menu "Narzędzia"->"Opcje folderów..." i na zakładce "Widok" odznaczyć "Użyj prostego udostępniania plików (zalecane)".


Następnie we właściwościach folderu C-Geo pojawi się zakładka "Zabezpieczenia"


4. Dla Windows XP klikamy prawym klawiszem myszy na "C-GEO.exe" i wybieramy Uruchom jako... i wyłączamy opcję Pomóż chronić mój komputer...

5. Program antywirusowy. Bywa że C-GEO jest uznawane przez program antywirusowy jako zagrożenie dla systemu i blokuje dostęp do programu. W tym przypadku należy się przyjrzeć ustawieniom antywirusa i czy program C-GEO należy do grupy programów tzw. zaufanych.

Programy antywirusowe z którymi mogą być są problemy z C-GEO:

ByteFence Anti-Malware

Jeżeli program jest zainstalowany w systemie blokuje on pliki inicjacyjne jak projekt.ini, map.ini i inne. Jest to program antywirusowy, o którego istnieniu najczęściej nawet nie wiemy, ponieważ instaluje się on dodatkowo z innymi programami (ostatnio wraz z aktualizacją Javy lub z programu9 ESET NOD32 Antywirus). Objawem problemu najczęściej są komunikaty błędów „Access denied...” (dostęp zabroniony) , „Unable to write...” (brak możliwości zapisu) lub inne dotyczące dostępu do plików. Wynika to z tego, że ByteFence blokuje pliki inicjacyjne .ini, znajdujące się w każdym projekcie oraz w głównych katalogach programu.

Jeśli okaże się, że mamy zainstalowanego ByteFence'a niestety należy go odinstalować w całości. Program posiada wprawdzie możliwość dodania do „białej listy” wykluczeń, ale trzeba by dodawać każdy plik z osobna (również w nowo założonych projektach) – nie działa tutaj dodanie do wykluczeń tylko folderu lub pliku exe jak w innych programach antywirusowych.

Aby odinstalować program w systemie Windows należy wyszukać opcję „Dodaj/usuń programy” albo przez Panel Sterowania, albo przez wyszukiwanie. Następnie na liście zainstalowanych programów wyszukujemy ByteFence Anti-Malware i klikamy „Odinstaluj”. Po odinstalowaniu programu konieczny jest restart komputera.

Niestety program nie ma możliwości wyłączenia katalogu C-GEO ze skanowania tylko jest tzw. biała lista na której można wskazać tylko pojedyncze pliki. Więc program ten nie nadaje się do współpracy z programem C-GEO

BitDefender Total Security

Program blokuje ruch sieciowy z C-GEO, czyli problem jest zarówno z rejestracji programu (Błąd komunikacji z serwerem), jak i z walidacji (Access violation...) - należy znaleźć w programie możliwość wykluczenia C-GEO z blokady przez Zaporę.

Comodo

Program blokuje działanie SWDE. Też nie ma możliwości "uchronić" się od niego więc zalecamy nie instalowanie, bądź odinstalowanie w przypadku zainstalowanego tego programu

F-Secure

Jeżeli podczas rejestracji programu w polu Klucz pojawią się znaki typu: <!DOCTYPE... <mela... http...href=... i inne należy w ustawieniach programu antywirusowego dać wykluczenie ze skanowania katalogu programu C-GEO (w DeepGuard) i zrestartować komputer

Programy jak Avast, Kaspersky, Eset:

Z programami tymi nie ma problemu jeżeli ustawimy wyłączenie ze skanowania katalogu C-GEO W programie AVAST dodatkowo trzeba ustawić także ręcznie wyłączenie ze skanowania pliku cgeo8.exe

(wpisać w okienku np.: C-GEO/cgeo8.exe)

Windows Defender (jak nie ma innego antywirusa w systemie)

w oknie Windows Defender włączyć zezwolenie na działanie C-GEO - w oknie z monitoringiem zdarzeń

Wyłączenie ze skanowania katalogu C-GEO : Defender.jpg