C-Geo Mapa

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czy tekstem formatowanym RTF można przesłonić część mapy ?

Jest to możliwe, wchodzimy w edycję obiektu RTF, wybieramy ,,Kolor tła paragrafu i z listy wybieramy interesujący nas kolor tła. Jeśli ma być biały ale nieprzeźroczysty, wybieramy kolor czwarty od dołu. Dla zmiany tła zaznaczone muszą być poszczególne komórki. Efektem jest przesłanianie mapy treścią wstawionego dokumentu RTF.

Przysłanianie.png

Czy jest możliwa praca w C-Geo z dwoma monitorami ?

Tak, jest to możliwe i przede wszystkim wymaga konfiguracji karty graficznej. Jeśli chodzi o C-Geo to trzeba jedynie pamiętać o tym, że nie da się zmaksymalizować głównego okna programu. Najpierw panel główny programu czyli jego pulpit rozciągamy myszką na oba monitory. Następnie Okno mapy przemieszczamy na drugi monitor.


Co zrobić gdy raster na mapie znika przy zmianie powiększenia ?

Czasowe znikanie rastra z mapy może być powodowane ustawieniami programu związanymi z wyświetlaniem rastrów, które wzajemnie się nakładają. Jeśli nie jest nam potrzebne stosowanie tych opcji to należy je wyłączyć: Opcje > Parametry programu > Inne > Rastry > Nakładanie się rastrów - ustawiamy wartość NEGACJA.


Czy w C-Geo jest możliwość zrobienia podziału działki ?

Tak, trzeba na mapie wybrać działkę (obiekt powierzchniowy zamknięty) do podziału i pod prawym klawiszem myszki wybrać opcję Obiekt - Podział obiektu. Więcej na Podział obiektu na zadaną powierzchnię

Podział działki.png

Co zrobić gdy zamiast symboli na mapie są kółka, a linie są tylko ciągłe lub przerywane ?

Należy w menu Mapa włączyć "Tryb prezentacyjny" lub klawisz F12. Przy dużych mapach i wolniejszych komputerach wyłączenie trybu prezentacyjnego powoduje szybszą pracę na mapie.


Jak spowodować aby jeden obiekt byl przesłaniany przez drugi ?

Sytuacja ta najczęściej występuje w przypadku gdy chcemy aby budynek przesłaniał rysunek warstwic. Należy w takim przypadku wejść do okna WARSTW i ustawić warstwę BUDYNKI nad warstwą WARSTWICE w hierarchii warstw. Robi się to klikając na zielone przyciski "+" "-". Należy jeszcze zmienić wypełnienie warstwy BUDYNKI z "BRAK" na kolor tła.


Dlaczego nie widać na mapie punktów bądź obiektów ?

Powody mogą być następujące:

1. Może być włączona opcja "Mapa->Wyświetlanie punktów bez kodu->nie wyświetlaj". W tym przypadku nie będą widoczne punkty na mapie.

2. Może być włączona opcja "Wybór zakresu wyświetlania mapy" (lewy dolny róg mapy). Należy w tym przypadku wybrać tę opcję i kliknąć na "Pokaż całą mapę"


Co zrobić gdy zamiast szrafury drukuje się czarne pole ?

Należy zainstalować PostScriptowe sterowniki drukarki, lub w Opcje->Parametry programu->zakladka mapa ustawic "Wypelnienia obiektow" na wlasne


Co to jest Tryb Prezentacyjny ?

Gdy tryb prezentacyjny jest wyłączony cała symbolika zanikła, wszystkie symbole wyglądają identycznie i są przedstawione w postaci kółka o średnicy 1mm. Jest to przydatne gdy mamy duże projekty i wolne komputery gdyż przyspiesza to pracę na programie. Właczenie trybu prezentacyjnego (lub klawisz F12) powoduje wyświetlanie wszystkich symboli i typów linii.


Czy możliwe jest wypełnienie pojedynczej działki/budynku ?

Możliwe - z bocznego paska - najpierw 3 ikonka od góry później ikona "Zmiana wypełnienia", wybór wypełnienia, wskazanie działki bądź innego obiektu(ów) i przycisk "Zastosuj"

Szafura.png

Co zrobić aby program nie liczył H pikiet dla H lustra=0 ?

W tachimetrii należy wpisywać H celu o wartości 99 wtedy program nie liczy wysokości na tej pikiecie.


Co zrobić gdy raster na mapie znika przy zmianie powiększenia ?

Czasowe znikanie rastra z mapy może być powodowane ustawieniami programu związanymi z wyświetlaniem rastrów, które wzajemnie się nakładają. Jeśli nie jest nam potrzebne sterowanie nakładaniem się rastrów to należy je wyłączyć: Opcje > Parametry programu > Mapa > Rastry > Nakładanie - ustawiamy wartość NEGACJA.


Co zrobić gdy nie wyświetla się mapa, tylko punty na przeciwległych końcach ?

Prawdopodobnie na mapie występują punkty o skrajnie różnych współrzędnych, np. jednocześnie z układów 65 i 2000. Należy powiększać osobno każdy z obszarów i badać jakie punkty się tam znajdują (ewelntualnie je usunąć). Można też wyłączać kolejno warstwy i pokazywać całość, co pozwoli odkryć nieprawidłową warstwę. Do problemu można też podejść od strony tabeli, posortować punkty po jednej ze współrzędnych np. X i obejrzeć punkty występujące na początku i końcu tabeli.